Kvalita nožníc ovplyvňuje Vaše zdravie

Behom pár týždňov vinohradníci posilnia zápästia, nasadia rukavice a uchopia verné nožnice, aby svoj vinohrad riadok po riadku zošlachtili zimným rezom. Za zdanlivo zdravú prácu na čerstvom vzduchu sa však denne ukrýva zhruba osem tisíc strihov jednoručnými nožnicami a až dvadsať tisíc strihov s nožnicami elektrickými. Ľudské telo je živý organizmus, ktorý na zvýšenú námahu svalov a šliach reaguje pozitívne ich posilnením. Pri extrémnom namáhaní paže, ku ktorému pri intenzívnom strihu vo vinohradoch aj sadoch dochádza, však popri pozitívnych reakcií tela vystupujú do popredia tiež zdravotné problémy v podobe zápalov či poškodenie šliach, svalov a kĺbov. V akej miere a či vôbec sa tieto poškodenia na pohybovom aparáte ruky prejaví, závisí vo veľkej miere na voľbe kvalitného náradia.

Tlmí nárazy

Opakovanie je matka múdrosti, avšak opakované tvrdé otrasy dlane s týmto úslovím nemajú nič spoločné. Pre strih vo vinohradoch či sadoch vyberajte vždy iba jednoručné nožnice vybavené tlmiacimi dorazmi. Nožnice bez týchto dorazov sú pre intenzívne strihanie bez preháňania zdraviu nebezpečné. Tvrdý náraz vznikajúci pri dostrihnutí sa totiž v prípade absencie gumových dorazov prenáša priamo na šľachy ruky, ktoré Vám po čase citeľne poďakujú. Nezabúdajte totiž, že týchto tvrdých nárazov môže Vaša ruka absolvovať za deň okolo ôsmich tisíc a za mesiac takmer dvestotisíc.
Tlumící dorazy na nůžkách FELCO

S ľavou rukou nebuďte "ľavý"

Doba, kedy na trhu nebol dostupný takmer žiadny tovar pre ľavákov, je preč. Každý výrobca nožníc, ktorý má na pamäti tiež zdravotný stav všetkých svojich zákazníkov, drží vo svojom sortimente rad leváckých nástrojov. Ak sa jedná o odstrihnutie pár vetvičiek na malej záhradke, pravdepodobne ľavák nešikovné pravoruké nožnice pretrpí. Pre profesionálnu prácu však ako ľavák na pravácke nožnice ani nepomyslí. Morfológia ruky je nekompromisná a tvarovanie rukoväťou nožníc jej jednoducho musí zodpovedať. Rovnako ako je ľavá dlaň zrkadlovým obrazom tej pravej, sú tiež nožnice pre ľavákov zrkadlovou kópiou tých praváckých.
Modely nůžek FELCO pro levou a pravou ruku

FELCO 7 s otočnou rukojetíZnižujte náročnosť práce

Po ôsmich tisícoch strihoch pociťovať natiahnutie ruky zodpovedajúcej približne piatim tisícom strihov? Mnohými ospevovaná aj zavrhovaná otočná rukoväť je v skutočnosti veľkým pomocníkom, ktorý má svoje miesto predovšetkým vo vinohradoch. Ak otočnú rukoväť pre jej nezvyčajnosť ihneď nezavrhne a dáte jej šancu ukázať všetky výhody, odmení sa Vám znížením vynaloženej námahy na strih o nejakých tridsať percent. Na konci pracovného dňa tak bezpochyby spoznáte, či sú alebo nie sú Vaše nožnice týmto prvkom vybavené.

S elektrinou na vrchole intenzity


Pri úvahách nad rýchlosťou práce a zdravím svojej ruky zahrnie časom do svojho hľadáčika väčšina profesionálov tiež nožnice elektrické. Elektrické náradie posúva hranice výkonnosti na neuveriteľných dvadsať tisíc strihov denne a kladie na obsluhujúceho minimálne nároky čo do fyzickej námahy.

Pri voľbe elektrických nožníc pre vinohrad je popri kvalitnej ergonómií vhodné zohľadňovať aj ich rýchlosť a nízku hmotnosť. Strih do 30mm je pre oblasť vinohradov úplne dostačujúce. U nožníc pre ovocné sady je naopak dôležitá ich veľká sila a strih do 40 - 45mm.

Súpis parametrov, ktoré je pri nákupe elektrických nožníc užitočné zohľadňovať, by vydal na dlhý text. Ak pre Vás však cena nie je jediným kritériom a zvažujete aj náklady na budúci servis či samotnú životnosť zariadenia, vyhýbajte sa nožniciam s nadmerným počtom plastových dielov v mechanizme a berte do úvahy tiež poskytované záruky na batérie, motory, elektronické časti a na telo samotných nožníc.
FELCO 801 pro vinohrady

--------------------
Milan Mička
Oslavan, a.s.

Tlačiť